5 Dinlenme Günü Gereksinimleri

En son ne zaman yataktan ne zaman sıçradınız, günle başa çıkmaya hazırdınız? Yanıt “Hatırlamıyorum bile” ise, belki bir dinlenme günü kullanabilirsiniz. Bu doğru – egzersizsiz bir gün. “Her ne kadar eğitim aldığımızda veya fiziksel olarak aktif olduğumuzda, vücuda zorlanıyor, bu yüzden bu faaliyeti dinlenme ile dengelememiz gerekiyor,” diyor ACE sertifikalı kişisel fitness eğitmeni olan MS, CPT, aynı zamanda sağlık ve sağlıklı yaşam Koç. “Bu, vücudunuzu dinlemenizi ve birkaç eğitim gününde bir gün izin almayı gerekli kılar.”

Dinlenme günü nedir?

Fiziksel olarak, bir dinlenme günü, kaslarınıza onarma, yeniden inşa etme ve yakıt ikmali için zaman sağlar ve daha da güçlenmenize yardımcı olur, diyor Myers. Ancak hedeflerinize ulaşmak zorlanıyorsanız, bir gün izin alma kavramı başınızı sarmak zor olabilir. Bununla birlikte, yeterli kesinti süresi olmadan, aşırı eğitimi, tükenmişliği ve yaralanmayı tehlikeye atabilirsiniz.

Dinlenme gününün sadece kanepede uzanmayı göstermesi gerekmediğini anlamak pratik olabilir. Dinlenme günleri, taşlama durma ile ilgili değil, yavaşlamakla ilgilidir. Myers, “Bu bireye bağlı olarak farklı görünebilir” diyor. “Birçok insan için aktif iyileşme, pasif iyileşmeden çok daha hızlı ve daha etkili bir şekilde iyileşmelerine yardımcı olacak.” Yürüyüşe, yoga, esneme veya yavaş bir yüzme veya bisiklet yolculuğuna inanın. Bununla birlikte, yoğun bir şekilde antrenman yapıyorsanız ve geri dönemiyorsanız, etkinliksiz bir gün çok daha iyi bir seçenek olabilir.

Bir dinlenme günü gereksinimine işaret ediyor

Fitbit’in günlük hazırlık puanı, pratik içgörüler sağlayarak bir dinlenme gününe ihtiyaç duyduğunuzda tahminleri çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu metrik, vücudunuzun bir zorluk için hazır olup olmadığını veya biraz ek iyileşme süresinden yararlanıp yararlanmadığınızı anlamak için kalp atış hızı değişkenliği, aktivite ve uyku düzenlerinin bir kombinasyonunu kullanır. (İşte bir Fitbit Editör, egzersizlerini geliştirmek ve refahını geliştirmek için günlük hazırlığı nasıl kullandı.)

Aynı zamanda, vücudunuzu dinlemek, bunlar gibi diğer pratik ipuçlarını sağlayabilir:

Motive olamazsınız. Myers, “Genellikle, ilk gösterge çok daha fazla dinlenmeyi veya egzersiz yapmak için normal motivasyonunuzdan yoksun olduğunuzu hissetmektir” diyor. Buna beyninizin vücudunuzun durma zamanının geldiğini anlamasına izin verme yöntemi olarak inanın.

Bırakmayacak kas kütlesi ağrılarınız var. Bazı egzersiz sonrası ağrı tamamen normaldir. Ancak günlerce devam ederse, kaslarınız size telafi etmek için çok daha fazla zaman gerektirdiklerini söylemeye çalışıyor olabilir. (Ditto, eğer egzersiz yaparken bacaklarınız ağır ve halsiz hissediyorsa.)

Harika bir gece uykusu alamazsınız. “Uyku pillerinizi şarj ediyor, doku onarım işlerini ve ağrı ortadan kaldırılmasını kolaylaştırıyor” diyor. Orta dozlarda, egzersiz uyku için harika şeyler yapar, çok daha hızlı başını sallamanıza ve çok daha sağlıklı bir şekilde ertelemenize yardımcı olur. Bununla birlikte, çok fazla fiziksel aktivite, yüksek kaliteye ve uyku miktarına müdahale edebilir ve sizi bu faydalardan soyabilir.

İştah değişiklikleri. Myers, “Birisi aşırı eğitildiğinde, vücut aşırı yükleniyor ve uygun şekilde iyileşemiyor” diyor. “Bu, iştahı ve doygunluk sinyallerini yöneten hormon seviyelerini değiştirebilir.” Vücudunuzun yakıt arayışında tatlılar, karbonhidratlar veya tuzlu yiyecekler özlemeye başlayabilirsiniz. Ya da, ters tarafta, biraz iştahınız olduğunu keşfedebilirsiniz.

Dinlenme günlerinden en iyi şekilde yararlanmak

İyileşmek için kesinlikle silinene kadar beklemek yerine, önceden bir veya iki gün dinlenmeyi deneyin. Çalar saatinden kaçının ve uyuyun. Telefonunuzu susturun veya diğer odada bırakın. Teitelbaum, “Ve sadece sizin için harika hissettiren şeyler yaptığınızdan emin ol” diyor. Faturalar, evraklar ve çamaşırhane bir gün daha bekleyebilir.

Bu bilgi akademik işlevler içindir, ancak tıbbi tanı veya tedavinin yerini almaz. Bir sağlık ve sağlıklı yaşam sorunu veya koşulunu teşhis etmek veya tedavi etmek için bu bilgileri kullanmamalısınız. Diyetinizi değiştirmeden, uyku alışkanlıklarınızı değiştirmeden, takviye almadan veya yeni bir fiziksel uygunluk rutini başlatmadan önce her zaman doktorunuzla denetleyin.

Karen Ansel, MS, RDN

Karen Ansel, MS, RD, CDN, beslenme danışmanı, gazeteci ve beslenme, sağlık ve sağlıklı yaşam konusunda uzmanlaşmış yazardır. En güncel kitabı, yaşlanma karşıtı: daha genç, çevrimiçi kalın.

Posted in Uncategorized 

Leave a Reply

Your email address will not be published.